Бачев во Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија: На 30 септември, сите заедно, старо и младо, машко и женско да бојкотираме


13.09.2018 | 12:51:04 | Референдуми


Бачев во Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија: На 30 септември, сите заедно, старо и младо, машко и женско да бојкотираме

Караванот на Кризниот штаб против референдумот вчера имаше средби со граѓаните на општинте Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија. Општ впечаток на средбите беше дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт во Скопје купена и контролирана од странски центар и дека граѓаните масовно ќе бојкотираат и нема да излезат на референдумот. Граѓаните изразија голем револт од капитулантскиот и штетен договор со Грција за промена на името, идентитетот и историјата на македонскиот народ.

Претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев кој е дел од Кризниот штаб против референдумот составен од повеќе од 70 организации ги повика граѓаните на бојкот и да не се плашат од притисоците и заканите што секојдневно на терен ги добиваат од власта оти после 30 септември марионетската власт ќе падне и ќе нема време да ги оствари заканите. Власта го губи компасот и веќе почна дури и со ноторни лаги кои ја навредуваат интелегенцијата на народот дека Македонците ќе имале бесплатно здравство и образование во сите земји-членки на ЕУ иако на секој му е јасна оваа безобразна лага. Сите заедно, старо и младо, машко и женско да не излегуваме на гласање на 30 септември и да ја спречиме марионетската власт да избрише се што е македонско. Нашата борба е исправна, ние се бориме за опстанок на цел еден народ, нашата борба е света должност и затоа нашата заедничка одлука за бојкот и не излегување на референдумот на 30 септември ќе овозможи Македонија да победи - рече меѓудругото Бачев.

Центар за комуникации на Кризниот штаб против референдумот
Скопје, четврток, 13 септември 2018

Медиуми:

А1 он

Макфакс

ТВ Сител

ТВ Канал 5

Точка

Курир

Прес 24

Либертас

Макпрес

Стандард

Тајм

Дејли

Вести

Грид